148

Succesul Alinei Zagitova în sport este mult mai bun decât în ​​studii

Rezultatele examenului de stat unificat pentru celebra patinatoare artistică rusă Alina Zagitova s-au dovedit a fi sincer slabe.

Site-ul Academiei Naționale de Economie și Funcție Publică a publicat o listă a candidaților care intră în această instituție de învățământ și rezultatele examenului de candidați. S-a dovedit că sportivul de optsprezece ani care a ales facultatea de jurnalism are un set de puncte foarte scăzut.

Alina Zagitova, mulțumită de realizările sale în competițiile mondiale, s-a aflat pe penultimul loc în lista candidaților - 193 din 194. A obținut doar 95 de puncte, primind 51 de puncte la rusă și 44 la studii sociale.

Cu toate acestea, fata va studia în continuare la RANEPA, desigur, pe bază de plată.

Amintiți-vă că Zagitova este medaliata cu aur a campionatelor mondiale, europene și ruse, câștigătoarea finalelor Grand Prix. În 2018, la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang, patinatorul artistic a ocupat locul 1 la patinaj simplu și locul 2 la echipă. În primăvara anului 2020, ea a fost pe a opta linie în clasamentul ISU - Uniunea Internațională de Patinaj.

La sfârșitul anului trecut, Alina a făcut o declarație despre suspendarea carierei, dar a fost inclusă în naționala Rusiei pentru noul sezon.